Beavató színház kicsiknek és nagyoknak

Az előadásokhoz kapcsolódó beavatószínházi eseményt dr. Karsai György színháztörténész, irodalomtörténész, egyetemi tanár tartja, közérthető formában, gyerekeknek és felnőtteknek.

Karsai György: Néhány szó a beavató színházról

Gyakran elfeledkezünk arról, hogy a színházi előadás legfontosabb résztvevője – szereplője – a néző. Pedig az európai színház megszületésében kulcsszerepet játszó görögök éppen erre figyelmeztettek, amikor a theatron szót tették meg színházi előadás helyszínének megnevezésére. A theatron azt a helyet jelöli, ’ahol a látásunk segítségével tanulunk’, ’ahol a szemünk elé táruló látványtól leszünk többek’. Ez pedig nem más, mint a nézőtér! Ez pedig azt jelenti, hogy a színházi előadás a nézőért van, a nézőnek kell élményt nyújtania, az ő kérdéseire szeretne válaszokat adni, az ő életét, gondolkodást akarja megváltoztatni.

Csakhogy a színházi élmény megteremtésének folyamatából a nézőnek is ki kell vennie a részét, ha tetszik, meg kell dolgoznia azért, hogy az előadás után elhagyva a nézőteret úgy érezhesse, olyan tudáshoz, élményhez jutott, amelytől többé, talán jobbá vált, s immár pontosabban képes eligazodni az őt körülvevő világ dolgaiban. Ezt a színházi élményszerzési
folyamatot hivatott segíteni a beavató színházi esemény. Segít megérteni és értelmezni a színházban látottakat, hallottakat, szempontokat ad az élmény befogadásához: beavat a színház misztériumába.

Az előadásokhoz kapcsolódó beszélgetések legfontosabb
célkitűzése, hogy gondolkodni tanítsanak, segítséget,
kiindulópontokat adjanak az önálló vélemény és értékítélet kialakításához. A beavató színházi forma, vagyis a tudatos színházi élmény kialakítására törekvés, az előadás minél jobb megértéséhez kulcsot adó együtt gondolkozás korosztály-független, éppen ezért célközönsége a legkisebbektől a legidősebbekig terjed.

Karsai György beavató színháza a következő előadásokhoz kapcsolódik:
Odüsszeusz bolyongásai
Előadás időpont:

Rettentő görög vitéz
Előadás időpont: